W szpitalu w Żywcu trwa potężny kryzys finansowy, który narasta od kilku miesięcy. Placówka zmagająca się z opóźnieniami w płatnościach od Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) postanowiła podjąć drastyczne kroki, wnioskując o zawieszenie dwóch kluczowych oddziałów: interny i chirurgii. Ministra zdrowia, Izabela Leszczyna, ostro skomentowała tę sytuację, mówiąc, że "nie pozwoli na szantażowanie NFZ przez placówkę".Szpital w Żywcu od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi, w szczególności związanymi z tzw. nadwykonaniami – świadczeniami wykonanymi ponad kontrakt z NFZ. Obecnie zadłużenie z tego tytułu wynosi około 40 mln zł. Szpital domaga się zapłaty za te procedury, jednak NFZ zwleka z płatnością. Jakby tego było mało, personel medyczny zaczął otrzymywać wynagrodzenia z opóźnieniem, co jeszcze bardziej pogłębiło kryzys.
Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.
Od poniedziałku Ministerstwo Zdrowia wprowadzi system monitorowania wystawiania oraz wystawiania realizacji recept na opioidy, w tym fentanyl. Takie zasady są reakcją na ostatnie doniesienia medialne o tym, że 19-letnia dziewczyna zmarła z powodu przedawkowania fentanylu. Fentanyl to środek, który nazywany jest “narkotykiem zombie”. Zbiera śmiertelne żniwo nie tylko w USA, ale również i w Polsce.
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wydała rozporządzenie wprowadzające zmiany dla Krajowego Ośrodka Monitorującego i ośrodków wojewódzkich należących do Krajowej Sieci Onkologicznej w obszarze współczynników korygujących i ryczałtu.Rozporządzenie zacznie obowiązywać od wtorku, 14 maja. Jakie zmiany zostaną podjęte w nowym rozporządzeniu?
O zmianach w składkach zdrowotnych mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz prace rządu nad nowelizacją przepisów, które zmienią zasady naliczenia składki zdrowotnej są już na finiszu. Do procedowania powinny wejść w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast w styczniu 2025 r. wejdą w życie.Nowelizacja ustawy ma nie tylko obniżyć wysokie koszty składek, ale odciążyć też budżety i dobrze wpłynąć na rentowność rodzimych biznesów. Będzie też zmiana sposobu rozliczania składek z miesięcznych na roczne.
Kolejki do lekarzy potrafią spędzać sen z powiek wielu polskim pacjentom. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w lutym tego roku zapowiadała, że zmieni się sposób rejestracji do lekarza. Wiadomo na ten moment, że zapisy mają szybsze i prostsze, a wszystko to dzięki możliwości korzystania z e-rejestracji. Kiedy pacjenci mogą korzystać z nowego sposobu zapisów? Czy dotyczy on wizyt u wszystkich specjalistów?
Od kwietnia pacjenci będą mogli zaoszczędzić na lekach wyprodukowanych w Polsce. Tak zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Obecna zmiana jest częścią nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego, jak i również produkcji farmaceutycznej. Środki medyczne wytworzone w naszym kraju stanowią 35 proc. wartości rynku leków refundowanych, natomiast pod względem ilości sprzedaży - 48 proc.O ile procent spadną ceny leków wyprodukowanych w naszym kraju? O jakich preparatach dokładnie mowa? Wyjaśniamy.